Mějme se rádi

To, jak se chováme ke svému okolí a jak zacházíme s jinými lidmi, také ovlivňuje vztah k sobě samému. Je rozdíl, zda se člověk má či nemá rád a mnohdy to lze na první pohled rozeznat. A je velice důležité, aby se lidé naučili mít rádi sami sebe.

DayronV / Pixabay

Jaký rozdíl je mezi člověkem, který se má a který se nemá rád?

Na to lze odpovědět jedním slovem – rozdíl je obrovský. Lidé, kteří mají rádi sami sebe, mají také rádi své okolí. Většinou jde o velmi otevřené lidi, kteří jsou milí, přátelští a snaží se vyhnout všem konfliktům. Naopak lidé, kteří se nemají rádi, tak se mohou projevovat více směry. Jednak tím, že jsou uzavření sami v sobě, nepotřebují nikoho jiného, vystačí si sami, takže často ani nekomunikují. Pak jsou takoví, kteří někdy mohou působit i příjemným dojmem, ale jsou to lidé zákeřní, kteří na druhé plánují různé křivosti a pomsty a podobné věci. Proto je důležité, abychom se naučili mít rádi sami sebe, protože když tomu tak nebude, tak ve světě bude čím dál více zlých lidí.

Proč se lidé nemají rádi?

Prvním krokem je uvědomit si, proč se člověk sám nemá rád. Mnohdy je to bohužel dáno výchovou, pokud jsou rodiče na dítě příliš přísní, někteří dokonce i bezcitní a stále své citlivé dítě něčím ponižují a shazují, tak si to daná osoba zafixuje a asi těžko se naučí mít se rád, když všichni okolo něj na něj nadávají.

Někdy je to také tím, že má člověk vysoké cíle a není schopen jich dosáhnout, pak často padá do depresí a všechno vyčítá sám sobě. Další příčinou proč se lidé nemají rádi – je, když se něco vážného stane, jako je úmrtí v rodině a podobně, a ta osoba to vidí jako svou vinu. Ve zcela výjimečných situací za to mohou různé poruchy, které často bývají psychického rázu.

Měj se rád!

Někdo, kdo celý život poslouchal, jak je neschopný a hrozný se ze dne na den neotočí a nezačne se mít rád, ale měl by mít aspoň zájem se svým sebevědomím něco dělat. Prostě, když mě nepochválí nikdo jiný, tak se budu muset pochválit sám. Dělat radost sám sobě, třeba jen maličkostmi. Například, když mám chuť na bábovku, udělám si radost a bábovku si upeču. Pak třeba si řeknu, že vyklidím skříň. Pustím se do toho s odhodláním, a když to udělám tak si můžu říct, že jsem to zvládl/a, že jsem šikovný/á a podobně. Čím se začnete mít rádi, začnete chválit sám sebe, tak uvidíte, že se to projeví ve vašem okolí a pak v něm dostanete velkou podporu, která vás bude posouvat stále dál. Pravdou je, že si také musíme hlídat tu svou míru, abychom se neměli rádi až přespříliš.

Mít někoho rád znamená, že člověk musí mít rád i sám sebe. Pokud je váš vztah k sobě samému kladný, tak rozhodně z vás nebude zlý člověk. Pravdou je, že lidstvo nikdy nebude dokonalé, ale kdo chce žít ve světě plném křivostí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *