Trápí vás bolesti nohou a páteře? Příčinu lze najít v nevhodném obouvání. Možná jste zatím žádné problémy nezaznamenala, tedy kromě puchýřů, otoků a nepohodlí, jež přináší časté nošení podpatků, levných pantoflí a tenisek. Slovíčko „zatím“ je však přiléhavé. Pokud nebudete dodržovat zásady zdravého obouvání, dřív nebo později se budete potýkat se zborcenou klenbou, s bolestmi zad z nesprávného držení těla a v neposlední řadě také utrpí šrámy vaše klouby. Výběr kvalitní zdravotní obuvi je klíčový pro zdraví vašich nohou, a to i když vám je prozatím lékař nedoporučil.
Zdravotní obuv pro každého
Zvláště dětem byste měla umožnit nosit zdravotní obuv od útlého věku, jen tak jim dopřejete zdravý vývoj tvaru chodidla, klenby a předejdete možným deformacím nohou, které na sebe nenechají dlouho čekat a dítě se s nimi může potýkat do konce života. Zdravotní obuv či ortopedické vložky je ale nutné nosit i v dospělosti. Zvláště pokud jste celý den na nohou, nedoporučuje se nosit sportovní boty, kecky, natož klasické podpatky. Zdravotní pantofle a papuče jsou dostupné v mnoha lékárnách při zdravotnických centrech. Jsou ergonomicky tvarované, vhodné do práce i do školy. Jaké podmínky by měla splňovat kvalitní zdravotní obuv?
Zdravotní obuv dámská
Základní podmínkou při výběru bot je vhodný tvar a dostatečný prostor pro prsty. Módní boty s úzkou špičkou se hodí jen pro zvláštní příležitosti, ne pro každodenní nošení. Pokud se neobejdete bez podpatků, pořiďte si speciální vložky do bot. Zdravotní obuv dámská by měla být v prstové části ohebná, dále pevně fixovat nohu a držet patu. Důležité jsou také její lehkost a odpružení, boty by měly tlumit nárazy na tvrdých podlahách či chodnících, a tím chránit vaše klouby. Materiál, z něhož jsou boty vyrobeny, by měl být dostatečně prodyšný a absorbovat vlhkost. Syntetika je pro tyto účely naprosto nevhodná. Proto se zdravotní obuv vyrábí nejčastěji z přírodních materiálů – pravé kůže a textilu. Předcházejte zdravotním problémům nošením vhodné obuvi a nebudete se ve stáří ploužit o holi!