Pozice vedoucího je vždy náročná. Ale pokud se do role projektového manažera pasuje žena, může být situace o něco složitější. Zejména pak v případě, kdy v týmu převažují muži. V ideálním profesním světě by vše samozřejmě proběhlo v naprostém pořádku – jenomže otázky ohledně rovnosti pohlaví a stereotypů jsou stále ve vzduchu.
V prvé řadě jde o to, že ženy ve vedoucích pozicích stále čelí různým předsudkům spojeným s pohlavím. Setkávají se s překážkami založenými na představách o tradičních rolích pohlaví a s přesvědčením, že muži jsou přirozeně lepší vůdci. To může v kolektivu způsobit všeobecnou nedůvěru ve schopnosti ženy-vedoucí a případně i k ignorování jejích nápadů a rozhodnutí.
Ženy ve vedoucích funkcích se také potýkají s tím, že je okolí posuzuje tvrději než jejich mužské protějšky. Chyby bývají vnímány jako důkaz toho, že ženy nejsou pro vedoucí pozice vhodné, zatímco úspěchy mohou být připisovány spíše okolnostem či náhodě než vlastnímu umu.
Při vedení projektů v prostředí plném mužů je nesmírně důležité udržování přirozené autority. Je nutné najít rovnováhu mezi pevným vedením a respektem k ostatním členům týmu – jedině pak lze spolupracovat efektivně a dosáhnout synergie. Šéfky často musí překonat množství předsudků a prokázat svou kompetentnost a schopnost vést tým.
Mnohdy se také stává, že ženy, které se ucházejí o pozici vedoucí, čekají nepříjemné otázky ohledně rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Ve vzduchu visí tlak na to, aby byla „dokonalá“ nejen v profesní sféře, ale i jako partnerka nebo matka. Tento tlak mohou navíc umocňovat stereotypy o ženách, které se nesou v duchu očekávání, že musí plnit několik rolí najednou.
Výše uvedená negativa se naštěstí v průběhu času stírají a v mnoha firmách již šéfky nevzbuzují rozporuplné pocity. Naopak jsou vnímány jako svěží posila, která do týmu přináší novou perspektivu a inovativní přístup.